UZM. DR. İLKER SOLMAZ PROLOTERAPİ KLİNİĞİ

                                                                                                                                                                          

İLKER SOLMAZ
Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği ağrı tedavisinde yalnızca  PROLOTERAPİ YÖNTEMİNİ uygulayan ilk ve tek kliniktir. 
İLKER SOLMAZ
Proloterapi uygulamalarındaki başarının sırrı; uygulayan elin eğitimi, tecrübesi ve sıkı hasta takibinde yatmaktadır.
DANIŞMA - RANDEVU
0.212.8838387

0.212.8838371

0.532.3013739Orhan KIDAK
ADRES
19 Mayıs Mh. Hilal Cad. Mehmet Akif Ersoy Sok. No:5 Büyükçekmece Konakları Büyükçekmece - İSTANBUL
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam212
Toplam Ziyaret142391
PROLOTERAPİ İLE GELEN AĞRISIZ GÜNLER...

Bir grup hasta vardır. Bu hastalar ağrıları nedeniyle doktor doktor dolaşırlar. Kendilerine farklı klinikler tarafından kliniğin branşına göre değişik teşhisler koyarlar. Dahili klinikler tarafından değişik grup ilaçlar uygulanan bu hastalara cerrahi klinikler tarafından operasyonlar planlanır. Fakat bu hastaların bir kısmı fayda görürken büyük bir kısmı ise gördüğü tedaviden çare bulamayıp ağrıları ile yaşamaya mahkum kalırlar. Ağrı polikliniklerinin görevi ise gerekli kliniklerden aldığı konsultasyonlarla hastaya en uygun ağrı tedavisini planlamaktır.
 
Anestezi ve reanimasyon ihtisasıma başladığım ilk günden itibaren hastaların ağrılarını dindirme isteği hedefim oldu. Fakat klasik ağrı tedavi yöntemlerinin hiçbiri beni tatmin etmedi. Neden diye soracak olursanız; vücudun doğal yaşam sürecine ters olan ve geçici olan tedaviler bana göre yeterli değildi. Bu yöntemler tedavi etmedikleri gibi esas ağrı oluşturan nedenleri içten içe provake ediyorlardı. Örneğin; gonartroz ağrısı nedeniyle gelen hastaya kortizon uygulamak ya da non-steroid antiinflamatuarlar vererek var olan kıkırdak harabiyetini daha da arttırmak hastanın cerrahiye gidiş sürecini ağrısız bir şekilde hızlandırmak gibi. Kısacası ameliyatlar da dahil diğer klasik doğal olmayan ağrı tedavi yöntemleri sadece nedeni baskılıyordu. Nedeni tedavi etme yolunda proloterapi ile karşılaştım. A.B.D.’de görev yapan Prof. Dr. Jeffrey J. Paterson ile iletişime geçtim. Ardından bu tedavi yöntemini uygulamaya başladım. Bu tedavi yöntemi 1930′lu yıllardan beri A.B.D’lerinde uygulanmakta olup cerrahiye alternatif tedavi olarak bilinmektedir. Şimdi bu tedavi yöntemini tanıyalım:
 
Proloterapi, vücudun tamir sistemini uyararak ağrılı, zayıf ve işlevini kaybetmiş bölgenin tekrar eski haline dönmesini sağlayan basit ve doğal bir tekniktir. Zayıflamış eski işlevliğini kaybetmiş eklemleri, kıkırdakları, ligamentleri ve tendonları tedavi eder. Enjekte edilen dokunun kasıtlı olarak tahriş edilmesi tedavinin esasıdır. Bu iritasyonla oluşan inflamatuar yanıt sonucunda zayıf ya da işlevliğini yitirmiş bölgede kan akımı artar, bu bölgeye ( kıkırdak-ligament-tendon gibi yapılara ) tamir eden hücreler gelir böylece yeni doku iyileşmesi başlar dokunun tekrar eski haline gelmesi sağlanır.
 
Türkiye’de ilk olarak ağrı tedavisinde yanlızca proloterapi tedavisini uygulayan kliniğimizde ameliyatla tam iyileşmeye sağlanamayan hastalıklarda bile yüz güldürücü sonuçlar almaktayız. Proloterapi ile fayda gören ve yüz güldürücü sonuçlar aldığımız hastalıklardan bazıları ; Artrozlar – kireçlenmeler ( el- diz –kalça vs… ), bel ağrıları – boyun ağrıları, karpal tünel sendromu ( el bileği sinir sıkışması ), baş ağrıları ( migren, gerilim tip baş ağrıları vs…), bel fıtığı – boyun fıtığı, fibromyalji ( yumuşak doku romatizması), osteoporoza bağlı kemik kırıkları ve bunla ilişkili ağrılar, omuz ekleminde ve diz eklemi içindeki yırtıklar, menisküs ve ön-arka çapraz bağların parsiyel yırtıkları, boyun travması sonrası baş – boyundaki ağrılar, sakroilyak eklem ile ilgili ağrılar, siyatalji, skolyoz ( bel eğriliği ) ve spondilolistezis ( bel kayması ), tenisçi dirseği, çiğneme kasları ve çene eklemi ile ilgili ağrılar, bel fıtığı ameliyatı sonrası geçmeyen ağrılar vs…
 
Proloterapi cerrahi olarak yapılamayan kronik ağrı için kalıcı bir tedavi yöntemidir. Kliniğimizde diz – kalça protezi ya da bel – boyun fıtığı ameliyatı önerilen yüzlerce hastamızı tedavi ettik. Proloterapinin yan etkileri diğer enjeksiyon yöntemlerinden pek farklı değildir. Oldukça basit ve güvenilir bir tedavi yöntemi olan proloterapi AMELİYATA GEREK KALMADAN KRONİK AĞRILARI VE NEDENLERİNİ TEDAVİ EDER.
 
Türkiye’de ilk olarak bu yöntemi uygulama başlayan bir hekim olarak hedefim yaklaşık 5 yılda 5000 hastaya ulaştırdığım proloterapiyi klasik konservatif tedavilerle ameliyatlar arasına yerleştirmek. Hekim ve hasta bilmelidir ki ameliyat öncesi her zaman bir çıkış yolu vardır o da proloterapidir. Çünkü; proloterapide kas-iskelet sistemi ağrılarında başarı oranımız %80-90’dır. Ameliyat gibi büyük anatomik bir travmaya maruz kalmaktansa bu tedaviyi denemeye değer diye düşünüyorum. 

 

                                                                          

                                                 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      4020 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın